EU-lag om delning av hälsodata träder nu i kraft

Hälsodata Nu har EU-förordningen om det europeiska hälsodataområdet, EHDS, publicerats i Europeiska unionens officiella tidning. Det innebär att förordningen nu har trätt i kraft och ska börja tillämpas om två år.

EU-lag om delning av hälsodata träder nu i kraft
Foto: Adobe Stock

EHDS, European Health Data Space, handlar om att skapa ett gemensamt europeiskt hälsodataområde.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

Genom EHDS förordningen ska olika vårdgivare inom EU kunna alltså kunna koppla samman sina organisationer och system för att utbyta av hälsodata vid gränsöverskridande hälso- och sjukvård inom EU. Tanken är att det ska underlätta och förbättra vården för både patienter och vårdpersonal inom EU:

  • Vårdpersonal kommer exempelvis att kunna få tillgång till viktig information om en patients hälsa, som diagnoser, allergier och förskrivna läkemedel, oavsett var i EU man befinner sig.
  • Patienter med e-recept från Sverige kommer att kunna hämta ut sina läkemedel i andra EU-länder.
  • Hälsodata ska dessutom kunna användas inom hela EU för bland annat forskning, innovation och beredskap för och insatser vid hälsohot.

Förra våren togs det första steget då EU-parlamentet och EU:s ministerråd enades om EHDS. I januari antogs förordningen och efter att beslutet nu har publicerats i Europeiska unionens officiella tidning (EUT) träder förordningen i kraft och börjar tillämpas våren 2027. Olika delar kommer sedan att börja tillämpas successivt fram till 2035.

Flera projekt redan igång

I Sverige pågår nu ett antal projekt för att ta fram underlag till de genomförandeakter som ska komplettera EHDS-förordningen. De ska beskriva standarder, specifikationer och krav som bidrar till det europeiska utbytesformatet och interoperabilitet för hälsodata.

Under året kommer det därför att gå ut ett antal olika remisser kopplat till det här arbetet, uppger Sveriges kommuner och regioner, SKR:

”Vi arbetar för att stötta kommuner och regioner i arbetet med implementeringen av EHDS och däribland även remissvaren. I och med detta kommer vi att bjuda in till ett antal EHDS-dialoger under året” skriver SKR, på sin webbsajt.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan