Magnus Hedström: ”Kvalitet är också en kulturfråga”

Kvalitetsrollen Kortare vårdtider, tryggare vård och bättre arbetsmiljö. När Norrlands universitetssjukhus öppnade en ny vårdavdelning för kirurgpatienter gav det omedelbar effekt. ”Kvalitet är otroligt mångfacetterat” konstaterar Magnus Hedström, områdeschef i Region Västerbotten och förklarar att det kan handla om allt från robotkirurgi till att våga ändra arbetstiden med trettio minuter.

Magnus Hedström: ”Kvalitet är också en kulturfråga”
Magnus Hedström, områdeschef för länssjukvårdsområde 1 i Region Västerbotten.

Som områdeschef för länssjukvårdsområde 1 i Region Västerbotten är Magnus Hedström linjechef för totalt 11 verksamhetsområden och närmare 4 000 medarbetare. Verksamheten spänner från kvinnosjukvård, röntgen och laboratoriemedicin till ögonklinik, hjärtcentrum och cancercentrum.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

För honom är kvalitet ett begrepp med många olika betydelser, beroende på vem man frågar och var man jobbar. Och i en stor sjukvårdsorganisation jobbar man med kvalitet på många olika sätt.

– Kvalitetsarbete är otroligt mångfacetterat. För mig, som jobbat som chef i snart 20 år, handlar kvalitet mycket om flödesarbete, att så smidigt som möjligt, med så lite resurser som möjligt, säkerställa att patientens behov blir tillfredsställda, säger han.

Ny avdelning löste probelmet

Rent konkret handlar det om att trimma flöden, att ta bort onödigt arbete, sådant som inte är värdeskapande och i större utsträckning utgå från nyttan för patienten – och ge vård i rätt tid.

– En remiss som blir liggande eller ett sent återbud kan innebära att patienten måste göra ett nytt läkarbesök, få en ny remiss och en ny tid för besök. Genom att fokusera på tillgänglighet och flöden skapar vi högre kvalitet i alla steg, säger Magnus Hedström.

Ett exempel på en förbättring som genomförts under det senaste året är öppnandet av KAVA (Kirurgisk akutvårdsavdelning) med tio platser. Tidigare hade man problem med att kirurgpatienter utlokaliserades på andra avdelningar – med längre vårdtider och ökad risk för vårdskador som följd. Dessutom skapade det en etisk stress hos medarbetarna som vårdade patienter som de inte normalt har på sin avdelning.

Förra våren var det totalt 100 patienter som var utlokaliserade på andra avdelningar – men samma period i år har det varit endast 7.

– Genom att identifiera problemet och hitta en lösning har vi skapat en tryggare och säkrare vård – och en bättre arbetsmiljö för personalen, säger Magnus Hedström.

Teknik som vässar kvalieten

Inom andra verksamhetsområden finns det andra perspektiv på kvalitet. På laboratoriemedicin, har de en Swedac-ackreditering. Där finns det en rad andra kvalitetsindikatorer som är viktiga att följa för att säkerställa kvaliteten på provsvar och att processflöden fungerar så säkert som möjligt.

Kvalitet kan också vara en fråga om rätt utrustning. Magnus Hedström ingår i investeringsrådet för medicinsk utrustning och tar robotkirurgi som ett exempel. Att operera med en robot ger färre komplikationer, kortare vårdtider och bättre kirurgiska resultat. Just nu för de diskussioner om att köpa in en ny skiktröntgen med högre kapacitet, men som också strålar mindre.

– Här behöver vi göra avvägningar tillsammans med verksamheten och väga kostnaden mot de kvalitetsvinster som en ny maskin skulle innebära.

Börjar dagen 30 minuter tidigare

Men förbättringsarbete behöver inte alltid innebära stora investeringar. Ibland kan en liten förändring göra stor skillnad. På hjärtcentrum hade man tidigare problem med långa köer för ablationer (behandling av rytmrubbningar) och man låg ofta efter i planeringen redan vid lunch.

Men genom att tidigarelägga förberedelserna med bara 30 minuter – från 08.00 till 07.30 – kunde den första operationen starta tidigare på dagen – och skillnaden blev påtaglig.

– Den lilla skillnaden gör att vi minskar risken att dra över på lunchen. Det minskar övertiden, sänker stressen och gör det möjligt att hinna med fler patienter som står i kö. Det är egentligen inte så komplicerat, om man jobbar tillsammans och vågar utmana invanda mönster, förklarar Magnus Hedström.

Renodlade flöden minskar oförutsägbarheten

På ögonkliniken har man gjort ett förbättringsarbete utifrån ett behov av att renodla sina flöden. Generellt har Magnus Hedström under åren sett att man får en mer förutsägbarhet i verksamheten när man delar upp verksamheten i en akut och en planerad del.

De som jobbar i den planerade delen kan förbereda och planera sin arbetsdag utan att riskera att behöva ställa om för att det händer något akut. För patienterna innebär det färre inställda operationer.

– En patient kan ha rest 40 mil för att göra en operation. Blir den inställd innebär det att hen måste åka hem igen, få en ny remiss och göra en ny resa. Dessutom blir det en undanträngning för andra som behöver vård, förklarar Magnus Hedström.

Ge utrymme att prova sina idéer

En viktig nyckel i kvalitetsarbetet handlar om ledning och styrning – kvalitetsarbete är också en kulturfråga, påminner Magnus Hedman.

– Det kanske låter som om jag tänker mycket produktion, men det jag verkligen brinner för är de mjuka värdena, förklarar han.

Att jobba med förändringar kan vara svårt, det påverkar människor, väcker frågor och reaktioner. Ibland känner man tveksamhet inför förändringen. Därför måste man alltid ha med sig medarbetarna i dialogen kring förbättringar, förklarar han, oavsett om det handlar om små justeringar i arbetstid, att vässa sina rutiner, investera i ny utrustning eller utveckla helt nya arbetssätt.

– Allt handlar om att identifiera problem, ha en dialog med de som jobbar närmast patienten, ge utrymme att prova sina idéer – och våga avbryta om det blir fel, säger Magnus Hedström.

Vad ser du som de stora utmaningarna för kvalitetsarbete i vården idag?
– Svensk sjukvård är en av de bästa i världen. Vi har bra lokaler och toppmodern utrustning. Men vi brister i kvalitet när det kommer till kompetensförsörjningen. Vi har vakanser på många nyckelfunktioner – det blir ett hinder för utvecklingsarbetet. Det är som att ha en toppmodern järnväg med dubbla spår, men sakna folk som kan bemanna tågen, säger Magnus Hedström.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan

Vårt nyhetsbrev

De viktigaste nyheterna direkt i mejlen. Helt kostnadsfritt!
Skickar begäran
Jag godkänner att Kvalitetsvård sparar mina uppgifter