GPCC Implement arbetar just nu med Västra Götaland för att hitta ett sätt för regionen att centralt stimulera utveckling av personcentrering i förvaltningarna, berättar Jesper Hök, projektledare.
Sveriges kommuner och landsting, SKL, har uppdraget att arbeta för ett nationellt införande av Personcentrerad vård. Det fastslogs i ett kongressbeslut förra veckan. Beslutet grundas på forskningsresultat från Centrum för personcentrerad vård vid Göteborgs universitet, GPCC.
Någonting är fel
Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.