Bollnäs sjukhus har, på fyra års tid, gått från nedläggningshotat till prisvinnande. Idag är de bland de bästa i Sverige på strokevård och hjärtsjukvård.
Elisabeth Winsjansen, sjukhuschef Bollnäs sjukhus.
Bollnäs sjukhus har, på fyra års tid, gått från nedläggningshotat till prisvinnande. Idag är de bland de bästa i Sverige på strokevård och hjärtsjukvård. Här tar det 20 minuter för en patient som fått en stroke att få propplösande behandling, mot det nationella målet som är 40 minuter. Och de är bäst i landet på att få sina patienter att sluta röka, visar kvalitetsregistret Swedheart.
Någonting är fel
Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
– Det viktigaste vi gjort är att satsa på enhetscheferna, de är närmast verksamheten. Vi har utvecklat en utbildningsstruktur där vi systematiskt stärker kompetensen hos både medarbetare och chefer, säger sjukhuschef Elisabeth Winsjansen.