Screening räddar liv – men behöver förbättras

Screening Screening för livmoderhalscancer räddar liv, men förbättringsarbete behövs på området. Fler kvinnor får cancer trots normala cellprov, vilket behöver är oroväckande och bör studeras närmare.

Screening räddar liv – men behöver förbättras

Det konstaterar Socialstyrelsen i en ny nationell utvärdering av screeningen.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

Den vanligaste orsaken till livmoderhalscancer är HPV-virus. Screeningen för viruset är därför av stor vikt, men den har inte fungerat väl i alla regioner. Kvinnor som utan att ha avvikande cellprover visar sig bära på viruset behöver en särskild uppföljning, enligt Socialstyrelsen. Även kvinnor med avvikande cellprover behöver följas upp bättre.

Viktigast av allt är förstås att kvinnor verkligen deltar i screeningen. Idag deltar runt 70 procent av kvinnorna, och Socialstyrelsen uppmanar regionerna att underlätta och uppmuntra till ökat deltagande.

 

Ladda ned och läs hela utvärderingen

Hämtar fler artiklar
Till startsidan