Vården saknar rutiner för bemötande av våldagna män, enligt doktorand Jens Lindberg. Foto: Elin Berge
I många fall saknar sjukvården rutiner för behandling av våldtagna män. Det visar en ny forskningsstudie från Umeå universitet. Jens Lindberg, författare till studien, har genom intervjuer och observationer undersökt hur man organiserat vården kring patientgruppen.
Någonting är fel
Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.
– Många gånger tänker man på våldtäkt på män som något radikalt skiljt från våldtäkt på kvinnor och det får betydelse för hur man utformar vården, säger han.