Ny blodbuss stärker regionens krisberedskap

En pålitlig blodförsörjning är viktigt både i vardagen och vid kris. Därför förstärkte GeBlod sin mobila verksamhet i Västra Götaland. Under december sattes en ny buss i drift, vilket innebär att den mobila kapaciteten för blodgivning har fördubblats.

Ny blodbuss stärker regionens krisberedskap
Foto: Nora Lorek/VGR

Den 14,5 meter långa röda bussen har ett tydligt budskap om blodgivningens betydelse och är byggd för att kunna arbeta effektivt även när förutsättningarna förändras.

Någonting är fel

Du är inloggad som prenumerant hos förlaget Pauser Media, men nånting är fel. På din profilsida ser du vilka av våra produkter som du har tillgång till. Skulle uppgifterna inte stämma på din profilsida – vänligen kontakta vår kundtjänst.

Med ett eget dieselaggregat kan verksamheten fortsätta även vid strömavbrott, något som tidigare kunnat sätta stopp för blodgivningen när elen försvunnit, exempelvis på grund av avbrott i elnätet eller skadade kablar. Den nya energilösningen gör det dessutom möjligt att stanna på platser där extern el saknas.

Satsningen är en del av Västra Götalandsregionens arbete med krisberedskap. Fler blodbussar ökar möjligheten att snabbt nå blodgivare och styra resurser dit behoven är som störst.

Samtidigt innebär den nya bussen en tydlig förbättring av arbetsmiljön. I stället för fasta britsar används fällbara stolar som kan anpassas efter blodgivarens önskemål och tar mindre plats. Det skapar en luftigare miljö, både för givare och personal.

Flödet ombord har också setts över. Varje blodgivning föregås av ett obligatoriskt hälsosamtal, och i den äldre bussen har de två samtalsrummen ibland lett till köbildning. När samtalen dragit ut på tiden har väntrummet kunnat fyllas utan att arbetstakten gått att öka.

Med tre samtalsrum i den nya bussen minskar risken för sådana flaskhalsar. Bussen är dimensionerad för upp till 20 blodgivningar per timme och bemannas vanligtvis av sex till sju medarbetare.

Precis som på de fasta enheterna erbjuds bokningsbara tider, och det går också bra att göra provtagning för att undersöka om man kan bli ny blodgivare på blodbussarna.

Hämtar fler artiklar
Till startsidan

Vårt nyhetsbrev

De viktigaste nyheterna direkt i mejlen. Helt kostnadsfritt!
Skickar begäran
Jag godkänner att Kvalitetsvård sparar mina uppgifter